.W tym miesiącu
.Dokument

Tischner - życie w opowieściach, dokument

Opis

rodzina Tischnerów - plan zdjęciowy
„Tischner: życie w opowieściach" (2008)

długość filmu: 86 minut (oraz 3 x 46 min.)
scenariusz: Witold Bereś, Artur Więcek „Baron” (współpraca: Wojciech Bonowicz); montaż: Marek Klimaszewski; dźwięk: Bartek i Marian Bogaccy; kierownik produkcji: Piotr Uss Wąsowicz; operator obrazu: Piotr Trela; muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz; producent: Witold Bereś; reżyser: Artur Więcek “Baron”
koproducenci: TVN i Baron & Bereś Media Productions, współfinansowanie: Instytut Sztuki Filmowej  
premiera: listopad 2008 (TVN)

występują m.in.: Barbara, Marian, Kazimierz i Łukasz Tischnerowie oraz ks. Kard. Stanisław Dziwisz, bp Tadeusz Pieronek, abp Kazimierz Nycz, Jarosław Gowin, Krzysztof Kozłowski, Lech Wałęsa, prof. Stanisław Grygiel, Józefa Hennelowa, ks. Marian Jakubiec, o. Leon Knabit, Krzysztof Kozłowski, prof. Krzysztof Michalski, prof. Władysław Stróżewski, ks. Mieczysław Turek, ks. Mieczysław Zoń, Jacek Żakowski.

To pierwszy biograficzny film o ks. Tischnerze, w pełni przedstawiający jego osobowość i osiągnięcia, w którym opowiada o nim wiele znamienitych postaci, które go poznały w różnych chwilach jego życia. Film zawiera również nieznane materiały archiwalne.
*
Łopuszna. Świt. Mała, malownicza wioska u podnóża Tatr. Dojrzała wiosna. W wiosce pusto, nie widać żadnych ludzi, ale wszędzie słychać głosy przyrody budzącej się do życia. Rozlega się dźwięk dzwonów w starym, drewnianym kościółku, z którego po chwili zaczynają wychodzić ludzie. Wśród nich widzimy rodzinę ks. Tischnera, jego braci Mariana i Kazimierza, ich żony oraz wnuki, w tym Łukasza Tischnera, doktora filozofii, który próbuje iść drogą wielkiego wuja. Tischnerowie rozmawiają chwilę z innymi mieszkańcami, w końcu żegnają się i odchodzą.
Drewniany, piękny dom Tischnerów stoi na wzniesieniu i jakby góruje nad wioską. Tischnerowie siadają w wielkim ciepłym salonie. Pojawiają się stare, rodzinne zdjęcia, pamiątki, zaczynają wspominać ks. Tischnera. Każdy z nich ma swoją opowieść.
Rama wspomnień rodzinnych pozwala docierać do różnych okresów w życiu ks. Tischnera – tu będziemy przenosimy się w miejsca dla niego ważne (Podhale, Kraków, Pastel Gandolfo, Wiedeń, Gdańsk), tu jest miejsce na wypowiedzi ludzi, którzy go znali prywatnie lub spotkali oficjalnie, tu będą zamieszczanie mało znane materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne).
Opowieść zaczynają bracia…

.Menu