.W tym miesiącu
.Archiwum

2010-04-19, Wyborcza:...mutacja ludzka się poprawi

2010-04-19

Tadeusz Sobolewski krytycznie pisze o książce „Bóg śpi” na łamach „Gazety Wyborczej” – jego zdaniem koncepcja rozmowy z Edelmanem o dziesięciu przykazaniach jest tyleż fascynująca, co drażniąca (nr 91, 19/04/2010).

więcej


2010-01-22, Przegląd Form Dokumentalnych w Kielcach

2010-01-22

Maria Malatyńska w styczniowym numerze miesięcznika Kraków, wspomina niedawny festiwal - Przegląd Form Dokumentalnych w Kielcach.

Najlepiej zaprezentowały Kraków w tym roku dwa filmy: Dowódca Edelman Artura "Barona" Więcka, Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, niekonwencjonalny, dowcipny, bezpośredni i potoczny portret zmarłego niedawno ostatniego z wielkich dowódców żydowskiego powstania. Zderzenie między pomnikową wielkością rzeczywistego autorytetu jakim zawsze był i jest Edelman, z lekkością formy i potocznością reakcji samego bohatera stworzyło klimat jedyny w swoim rodzaju. Twórcza ekipa "tischnerowsko-anielska" raz jeszcze sprawdziła się wybornie.

więcej


2010-02-01, Sto sukcesów wolnej Polski!

2010-02-01

W ostatnim tygodniu stycznia do zabawy w opisanie dwudziestolecia wolnej Polski (www.20latRP.pl) włączył się najpotężniejszy portal Onet.pl i w ten sposób wspólnie wybraliśmy ostateczną setkę „Sukcesów wolnej Polski”, jak i „Sukces sukcesów”.
To lista bardzo ciekawa i chyba reprezentatywna – ludzi, dzieł, otoczenia, a także zjawisk – którą można się pochwalić przed światem. Są na niej i małe ośrodki (Uzdrowisko Nałęczów), i uznane oczywistości (rozwój Trasy Turystycznej w Kopalni Soli w Wieliczce), artyści (Leszek Możdżer), przedsiębiorcy (Jan Szynaka), politycy (Lech Wałęsa), ludzie sukcesów sportowych (Bogdan Wenta), odrestaurowane zamki (np. Piastów w Brzegu), przyrodnicze raje, o które w minionym 20-leciu dbali samorządowcy (Kraina Wielkich Jezior) czy tak spektakularne zjawiska polityczne jak wejście Polski do Unii Europejskiej.
Zresztą już zestaw zwycięzców w poszczególnych kategoriach pokazuje ciekawą Polskę.

więcej


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
.Menu