.W tym miesiącu
.Archiwum

2010-01-28, Prowincjonalia - festiwal jakich mało

2010-01-28

Już po raz siedemnasty spotkali się przyjaciele kina małego i w dobrym rozumieniu tego słowa – prowincjonalnego na festiwalu Filmowym „Prowincjonalia” organizowanym przez Rafała Góreckiego w pod poznańskiej Wrześni.

To właśnie tu nagrody są wyjątkowe – to drewniane statuetki Jańcia Wodnika, duchowego patrona imprezy, wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, tytułowego bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego

więcej


2010-01-27, Edelman znowu w Sarajewie

2010-01-27

27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Holocaustu, telewizja BHT-1, największa telewizja w Bośni i Hercegowinie, pokazała w prim-time’ie film „Dowódca Edelman”, poprzedzając go kilkunastominutowym wywiadem ze współautorem filmu, Krzysztofem Burnetko.
Tego samego Muharem Bazdulj, dziennikarz bośniackiego dziennika Oslobodjenje, pisze entuzjastycznie o filmie i samej postaci Marka Edelmana. W tekście zatytułowanym “Zło” pisze: “Oglądnąłem ‘Dowódcę Edelmana’ z wielką fascynacją. Ten człowiek naprawdę był prawdziwy, a film z jego udziałem jest wspaniały”.

więcej


2010-01-20 Chwalą nas w Czechach!

2010-01-20

W listopadowym numerze prestiżowego pisma „Kulturni Nowiny” wydawanego w Republice Czeskiej, ukazała się recenzja Vaclava Buriana z książki Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki „Nasza_historia. 20latRP.pl”.

Przyznajmy od razu – znamy Vaszka doskonale, cenimy nadzwyczajnie i po prostu lubimy. Ale znając go wiemy, że nigdy ale to nigdy nie napisałby tak ciepło o czymś („Także o najnowszej historii można pisać bez skandalizowania – szkoda, że nie u nas…”), co mu się nie podoba.

A najciekawsze, że naszemu czeskiemu przyjacielowi podoba się po prostu Polska… I to pod każdą postacią.

więcej


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
.Menu